2. stupeň

česko-švýcarská spolupráce

česko-švýcarská spolupráce

 

KURSWOCHE 2026

Po dvouleté odmlce proběhla letos znovu v prvním červnovém týdnu vzájemná výměna žáků mezi partnerskými školami. Mezinárodní spolupráce má dlouhou tradici a menšími přestávkami trvá již více než 30 let.

Do Červeného Kostelce přijela letos skupina dvanácti žáků z Küsnachtu a stejný počet našich dětí odjel do Curychu.

Každé ze švýcarských dětí mělo svého českého pečovatele. Nejprve se žáci seznámili s naším městem a podle plánu proběhli stanovenou trasu a plnili různé úkoly. V dalších dnech navštívili Adršpach, Náchod i finále fotbalového utkání. Zajímavá byla návštěva u pana starosty Tomáše Prouzy, který dostal od dětí spoustu zajímavých dotazů týkajících se jeho práce a funkce.

Prohlédli jsme si budovu naší školy, vyráběli originální trička a užili si lekci bubnování ve speciální učebně hudební výchovy. Podle slov švýcarských dětí bylo dopoledne strávené ve škole hodně zajímavé, protože se rádi seznamují se svými vrstevníky. Moc se jim líbilo město a jeho přívětiví obyvatelé.

Musím pochválit snahu obou skupin komunikovat a utvářet nová přátelství. I přestože počasí nebylo vždy ideální, jak hodnotili naši žáci, byl to týden plný zážitků a nových kamarádů. Mnozí se zbavili ostychu a prověřili si svoji schopnost komunikovat v cizím jazyce.

Po rozloučení téměř všichni vyjádřili odhodlání vyrazit v příštím roce za svými novými kamarády do Küsnachtu.

 

 

Kostelecká škola v Küsnachtu

Nedělní podvečer na našem nádraží, cestovatelé s kufry a zavazadly. Kam asi vyrážejí? Jsou to žákyně a žáci druhého stupně kostelecké základní školy. Jak bylo řečeno výše, v rámci partnerských vztahů se švýcarskou školou děti vyrážejí za poznáním právě tam. Nutno podotknout, že právě ve stejnou chvíli nastupují švýcarské děti na podobnou cestu a dorazí do Červeného Kostelce druhý den ráno.

Ale zpět k našim cestovatelům. Partnerská škola v rámci svého projektového týdne Kurswoche 2026 vybrala skupinu žáků, s nimiž naši žáci strávili celý pracovní týden. Cílem velmi hezky připraveného programu bylo poznat co nejvíce zajímavých míst. Děti z obou škol se rychle seznámily, při cestování vlakem měly také spoustu příležitostí se pobavit, zahrát si společně hry nebo jen tak pozorovat krásy země.

Co děti během pobytu viděly? Z mnoha míst můžeme vybrat: Olympijské muzeum v Lausanne, nahrávací studio skupiny The Queen v Montreaux, děti si také dali připravu na fotbalové mistrovství světa v curyšském Muzeu FIFA nebo zblízka sledovaly víření rýnskych vodopádů. Proměnlivé počasí děti doprovázelo při výjezdu a výstupu na vrchol hory Pilatus. Jak můžeme vidět, bylo toho opravdu hodně do chvíle, kdy se obě party dětí rozloučily společným obědem. A na závěr článku dáme prostor hlasům žáků, aby prozradili, co si z pobytu nejvíc pamatují: Líbila se mi noční jízda autobusem. Také se mi líbilo, jaký program nám švýcarská škola připravila. Všechna muzea, výlet do hor a nádherné vodopády. A nejvíc se mi líbilo v zoo, kde jsme mohli krmit slony. (R.Horčičková, 8.ročník) Vzpomínek na Švýcarsko je hodně, ale nejvíce jsem si odnesl vzpomínku na horu Pilatus, kde byl nádherný výhled. Dále je pak krásná vzpomínka na švýcarského pana učitele, který si s námi zahrál naše prší a naučil nás jejich švýcarské hry. (M.Mach, 9.ročník), Nejlepší momenty z pobytu ve Švýcarsku byly: výlet na horu Pilatus a nádherné jízdy vlakem v Alpách. Dále byly nádherné procházky městy, která vypadala jako přímořská. (A.Rynš, 9.ročník) Ze Švýcarska jsem si odvezl hlavně krásné vzpomínky na přírodu. Nejvíce mě zaujaly vysoké hory, čistá jezera a zelené louky. Krajina byla velmi klidná a nádherná. Na Švýcarsko budu dlouho vzpomínat. (J.Rudolf, 9.ročník)

Chtěli bychom touto cestou poděkovat vedení obou partnerských škol za podporu a umožnění této netradiční formy výuky v cizím jazyce.

Vlčková Marcela, Vancl Martin

 

Máte dotazy?