Sociální pedagog

20.11.2023 10:14

Od 1. 9. 2023 je na škole ZŠ V. Hejny založena pozice Sociálního pedagoga, která je financována z OP JAK. Zmíněná role vzniká na podporu žáků ohrožených školní neúspěšností. Školní neúspěch může být způsoben následujícími příčinami:

• nízká motivace ke vzdělávání;
  • nedostatek možností pro identifikaci a rozvoj nadání či talentu žáka;
  • dlouhodobá a opakovaná prospěchová neúspěšnost žáka;
  • nedůslednost ve školní přípravě;
  • kázeňské přestupky;
  • nedůsledné rodičovské vedení;
  • socio-kulturně znevýhodněné prostředí.

Kdo je sociální pedagog?
Sociální pedagog na naší škole: Mgr. Egon Stříhavka, Ph.D.
telefon: :+420 491 465 813
e-mail: egon.strihavka@zsvhejny.cz
Konzultační hodiny:

Pondělí: 8:00 – 12:00
Úterý: 8:00 – 12:00
Středa: 13:00 – 18:00

Náplní práce Sociálního pedagoga je vytvářet propojení mezi školou a jinými subjekty, např. obcí, policií, státním zástupcem a zdravotnickým zařízení. Součástí jeho práce je poskytování mediace mezi školou, rodiči a uvedenými institucemi a pomoc s právními a sociálními otázkami. Sociální pedagog bude působit jako prostředník mezi školou a rodinou. Účinně pomůže žákům, jejichž rodiny nemají dostatečnou kapacitu pomoci s přípravou do školy a s motivací ke studiu. Poskytne pedagogům informace týkající se zázemí žáků a problémů, což následně pedagogům pomůže zvolit vhodný přístup k žákovi.
Mezi hlavní úkoly Sociálního pedagoga na naší škole patří např.:

• Podpora zájmu o vzdělávání sociálně znevýhodněných žáků.
  • Zajišťování prevence obtíží v oblasti chování žáků.
  • V případě zájmu provádí vzdělávání pedagogů školy a zvyšování jejich povědomí v sociálních otázkách.
  • Posiluje komunitní charakter školy.
  • Zajišťuje a provádí koordinaci, nábor dobrovolníků pro doučování.
  • Spolupracuje s obcemi, zdravotnickými zařízeními, policií, soudy, státními zastupitelstvími a dalšími zainteresovanými orgány a organizacemi.
  • Provádí sociálně právní poradenství a sociální terapii s problémovými jedinci.
  • Zprostředkovává pomoc odborných poradenských a zdravotnických pracovišť a jiných odborných zařízení.
    Vytváří podmínky pro navázání kontaktu a pomáhajícího vztahu s rodinami v oblasti vzdělávání, spolupráce s rodinou.
  • Zaměřuje se na včasné odhalení ohrožených dětí/žáků (izolace, týrání, zanedbávání, sociálně patologické jevy, kriminalita atd.).
  • Poskytuje pomoc rodinám, ve kterých nejsou podmínky pro domácí přípravu žáků do školy (zprostředkování přípravy na vyučování, přijímací zkoušky).
  • Koordinuje kariérové poradenství ve spolupráci s Kariérovým poradcem, spolupracuje s třídními učiteli, učiteli, vychovateli, asistenty, žáky, rodiči, úřady práce a organizacemi, které se zabývají kariérovým poradenstvím.
  • Řídí mentorské programy, exkurze, besedy, dny otevřených dveří.
  • Zajišťuje přípravu na přijímací řízení (pomoc sociálně znevýhodněným žákům s agendou spjatou s přijímacím řízením – přihlášky, zápisové lístky).
  • Spolupracuje na realizaci příležitostných tematických programů zaměřených na prevenci sociálně patologických jevů.
  • Pomáhá při rozvoji žáků v oblasti osobnostní a sociální výchovy.